مهاجرت به ایتالیا

مقایسه آموزش و پرورش ایران با ایتالیا

در این مقاله می‌خواهیم به مقایسه آموزش و پرورش ایران با ایتالیا بپردازیم. کسانی که می‌خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند اگر فرزندی داشته باشند قطعاً نگران نظام آموزشی آن کشور خواهند بود. ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که آیا در کشور جدید امکانات آموزشی خوبی فراهم خواهد بود؟ تفاوت‌ها و شباهت‌های دو نظام آموزشی در کشور مبدا و مقصد چگونه خواهد بود؟ اگر مقصدتان مهاجرت به ایتالیا است، با ما همراه باشید تا نظام آموزشی ایران و ایتالیا را با یکدیگر مقایسه کنیم. لازم به ذکر است که شما برای مهاجرت، نیاز دارید تا اسناد و مدارک خود را به ایتالیایی ترجمه کنید. دارالترجمه ایتالیایی ساترا، خدمات ترجمۀ رسمی را با بهترین کیفیت و بدون نیاز به مراجعۀ حضوری، به شما ارائه می‌دهد.

 مقایسه آموزش و پرورش ایران با ایتالیا

مهاجرت با یک فرزند کوچک به یک کشور جدید هم دلهره‌آور است و هم مزیت‌های مخصوص به خودش را دارد. اگر ایتالیا را به عنوان کشور مهاجرتی خودتان در نظر گرفته‌اید، احتمالاً می‌دانید که ایتالیا به خاطر غذاهای خوشمزه، آب و هوای عالی و فرهنگ غنی مشهور است. اما نظام آموزشی این کشور را هم نباید نادیده بگیرید که در نوع خود بهترین است.

نظام آموزش و پرورش در ایتالیا و ایران

بودجه نظام آموزش و پرورش در ایتالیا عمدتاً توسط دولت تامین می‌شود و در اغلب اوقات مدارس دولتی جزو اولویت‌های مردم این کشور است. با این وجود، مدارس غیر دولتی و بین‌المللی نیز در این کشور فعال هستند. آموزش در ایتالیا از سن ۶ تا ۱۶ سالگی اجباری است. در بسیاری از مدارس ایتالیا، کیفیت آموزش مدارس دولتی از مدارس خصوصی حتی بیشتر است.

نظام آموزش ایران نیز مشابه با بسیاری از کشورهای غربی است. آموزش در ایران نیز اجباری است و از ۶ سالگی شروع می‌شود. در ایران نیز مدارس دولتی و غیر دولتی دایر هستند که بستگی به سلیقه والدین برای انتخاب این مدارس دارد. البته شهریه مدارس غیر دولتی در ایران بسیار بالا است. در ایران چند مدرسه دیگر با شهریه پایین‌تر از مدارس دولتی فعالیت می‌کنند که نمونه دولتی و یا استعدادهای درخشان نامیده می‌شوند که دانش‌آموزان برای ورود به این مدارس باید از آزمون ورودی مربوطه قبول شوند.

تفاوت محتوای درسی در مدارس ایران و ایتالیا

وزارت آموزش و پرورش ایران بر نظام آموزشی کشور نظارت دارد. از این رو، برنامه درسی طبق جهت‌گیری‌های سیاسی و مذهبی است. با این وجود، سطح آموزش مدارس ایرانیان خوب است و همان عناوینی که در مدارس اروپایی تدریس می‌شود در کتب درسی مدارس ایرانیان نیز پوشش داده شده است. مطالب درسی که در مدارس ایران تدریس می‌شوند عبارتند از زبان فارسی، ادبیات یا نگارس فارسی، ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، هنر، مطالعات دینی و مطالعات قرآنی. همچنین در مقاطع بالاتر، دانش‌آموزان دروسی مانند علوم فیزیک، علوم انسانی و زبان خارجی را یاد می‌گیرند.

در نظام آموزشی ایتالیا، برنامه درسی مبتنی بر دستورالعمل‌هایی است که مدارس باید از آن پیروی کنند. این دستورالعمل‌ها توسط تیم‌های متشکل از کارشناسان وزارتخانه و کارشناسان خارجی و با مشارکت ذی‌نفعان تهیه می‌شوند. مدارس ایتالیا این دستورالعمل‌ها را بر طبق نیازهای آموزشی خود اتخاذ می‌کند. مطالبی که در طول پنج سال آموزش ابتدایی در مدارس ایتالیا تدریس می‌شود عبارتند از زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی، تارخ، جغرافیا، ریاضیات، علوم، فناوری، موسیقی، هنر، آموزش فیزیک و فعالیت‌های جایگزین و یا مذهبی کاتولیک. روش تدریس بر اساس دستورالعمل ارائه شده است.

پشتیبانی آموزشی در ایتالیا برای دانش‌آموزان بین‌المللی

به‌طور کلی مدارس دولتی و غیر دولتی ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند که همین می‌تواند چالشی برای دانش‌آموزان بین‌المللی باشد که نمی‌توانند به زبان ایتالیایی صحبت کنند. با این حال، پشتیبانی آموزش زبان برای این دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و انتظار می‌رود دانش‌آموزان با شرکت در این کلاس‌ها در نهایت بتوانند به زبان ایتالیایی مسلط شوند.

وزارت آموزش ایتالیا نیز چندین پروژه را برای حمایت از کودکان مهاجر راه‌اندازی کرده است تا این دانش‌آموزان بتوانند با نظام آموزش ایتالیا همسو شوند. مدارس بین‌المللی ایتالیا برای دانش‌آموزان خانواده‌های مهاجر راه‌اندازی شده‌اند. در این مدارس خدمات آموزش زبان ایتالیایی در جهت رشد و پیشرفت و سلامت روانی دانش‌آموزان ارائه می‌شود. احتمالاً امکانات برخی از این مدارس متفاوت باشد. بنابراین مدرسه‌ای را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای فرزندتان است.

کمک هزینه مالی و بروسیه تحصیلی در مدارس ایتالیا

مدارس دولتی ایتالیا رایگان هستند و والدین دانش‌آموزان تنها باید هزینه کتاب‌ها و تجهیزات مدرسه را پرداخت کنند.  با این وجود، به دلیل تورم و افزایش هزینه‌های زندگی در ایتالیا، بسیاری از خانواده‌ها از پس این هزینه‌ها برنمی‌آیند که منجر به ترک تحصیل دانش‌آموزان می‌شود.

از این رو دولت طرح مجزایی با نام فوندو یونیکو را برای کمک به دانش‌آموزان دبیرستانی در نظر گرفته‌ است و همه هزینه‌های مرتبط با مدرسه با کمک این طرح پوشش داده می‌شود. این هزینه‌ها شامل شرکت در مدارس خصوصی یا مدارس بین‌المللی نمی‌شود. برای استفاده از این طرح هم می‌توانید به صورت آنلاین تقاضا کنید و هم می‌توانید به‌صورت مستقیم از مدیر تقاضا کنید. اکثر مدارس از والدین می‌خواهند برای شرکت در این طرح وضعیت مالی خود را ثابت کنند.

کلام آخر

در این مقاله به مقایسه آموزش و پرورش ایران با ایتالیا پرداختیم و شما را با دو نظام آموزشی متفاوت آشنا کردیم. همانطور که متوجه شدید وزارت آموزش و پرورش ایران بر محتوای برنامه درسی مدارس نظارت دارد، در حالیکه در ایتالیا تیمی متشکل از چند گروه دستورالعملی را برای برنامه درسی مدارس ایتالیا ارائه می‌کنند و مدارس ایتالیا هم این دستورالعمل‌ها را طبق نیازهای دانش‌آموزان خود انتخاب می‌کنند. مشکلی که برای تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در ایتالیا وجود دارد این است که باید به زبان ایتالیایی مسلط باشند که نظام آموزش ایتالیا با تاسیس مدارس بین‌المللی و آموزش جداگانه زبان ایتالیایی توانسته است این مشکل را حل کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن