مهاجرت به آلمان

لگالایز مدارک در سفارت آلمان| لگال مدارک چیست؟

قبل از اینکه در مورد لگالایز مدارک در سفارت آلمان توضیح دهیم باید بگوییم که لگال مدارک چیست. لگالایز (legalization) به معنای قانونی کردن مدارک برای استفاده در یک کشور دیگر است. در اغلب اوقات این پروسه دارای چندین مرحله متفاوت است. اسناد و مدارکی که در سفارت آلمان لگالایز می‌شوند شامل مدارک مرتبط با احوال شخصی، مدارک تحصیلی و غیره است. لگالایز کردن مدارک نشان می‌دهد که این مدارک توسط یک مقام رسمی صادر شده‌اند. البته لگالایز کردن مدارک تایید نمی‌کند که محتوای مدارک صحیح هستند یا خیر.

اگر این سوال برایتان پیش آمده است که لگال مدارک چیست؟ باید بگوییم که منظور از لگال مدارک یا تایید مدارک نوعی تاییدیه امضا شده و مهر خورده است. لگال مدارک برای صدور مدارک رسمی در یک کشور برای تایید در کشور دیگر مورد نیاز است.

اسناد و مدارکی که می‌توانند لگال شوند عبارتند از:

  • اسناد و مدارک صادر شده توسط موسسات یا مقامات دولتی و یا شهرداری، همچنین اسناد و مدارک صادر شده توسط دادستان، مامور دادگاه یا هر شخص دیگری که تصمیمات دادگاه را انجام می‌دهد.
  • اسناد و مدارک اداری
  • تاییدیه‌های رسمی اسناد با امضای شخص حقیقی
  • رونوشت محضری اسناد رسمی.

در هنگام تقاضا برای مجوز اقامت موقت، مدارک زیر باید لگالایز شوند:

  • اسناد و مدارکی که روابط خانوادگی را تایید می‌کند؛
  • گواهی ازدواج
  • سندی که فوت یا طلاق یکی از اعضای خانواده را تایید می‌کند.
  • مدارکی که انعقاد قرارداد مشارکت ثبت‌شده را تایید می‌کنند؛
  • دیپلم آموزش عالی؛
  • گواهی مبنی بر عدم محکومیت

مدارک باید خوانا و منظم باشند. اگر مدرکی دارای چندین صفحه باشد، باید به هم متصل باشند.

هر مدرک به صورت جداگانه تایید می‌شود (برای مثال، مدرک دیپلم و ضمائم آن مدارک جداگانه محسوب می‌شوند).

لگالایز مدارک در سفارت آلمان

اگر یک مدرک خارجی را در آلمان ارائه کنید از شما مدرکی دال بر اصالت آن درخواست خواهد شد. معاهدات بین‌المللی بین کشور آلمان و همچنین برخی از کشورهای دیگر این موضوع را حل کرده است. بر همین اساس رویه‌های مختلفی برای تایید صحت مدارک اعمال می‌شود. لگالایز مدارک در سفارت آلمان توسط ماموران اجرایی در سفارت آلمان اجرا می‌شود.

یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای لگالایز مدارک در سفارت آلمان باید به آن دقت کنید، ترجمه رسمی مدارک توسط مترجم رسمی است.

چرا باید مدارک در سفارت آلمان لگال‌سازی شوند؟

برای اینکه اسناد و مدارک شما در کشور آلمان اعتبار کافی را داشته باشد، باید پس از ترجمه رسمی مدارک لگال‌سازی شود. بنابراین، ارائه مدارک ترجمه شده به سفارت آلمان الزامی است تا مدارک شما پس از بررسی تایید شوند. این کار برای اطمینان از پذیرفتن اسناد و مدارک مهاجرتی متقاضیان است.

مراحل لگالایز مدارک

لگالایز مدارک در سفارت آلمان دارای ۴ مرحله است که در ادامه به این مراحل اشاره می‌کنیم:

مرحله اول: در مرحله اول باید اسناد و مدارک شما توسط یک مترجم رسمی آلمانی ترجمه شود. مترجم رسمی باید توسط وزارت امور خارجه ایران تایید شده باشد. بهتر است به دالترجمه‌های رسمی معتبر مراجعه کنید تا آنها مترجم رسمی آلمانی را به شما معرفی کنند. در برخی موارد مترجم رسمی می‌تواند با دریافت هزینه از سوی شما، مدارک ترجمه شده را نیز برای تاییدیه نهایی به وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه نیز بگیرد. اگر وقت و زمان کافی برای تاییدیه دادگستری و وزارت امور خارجه ندارید، بهتر است پیشنهاد مترجم رسمی و یا دارالترجمه رسمی را قبول کنید.

مرحله دوم: اگر می‌خواهید خودتان مدارک ترجمه شده را برای تایید به دادگستری و وزارت امور خارجه ببرید، بهتر است در این مرحله با یک وکیل مجرب مهاجرتی مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید.

مرحله سوم: در این مرحله باید از یکی از موسسات تایید شده مانند ویزا متریک که با سفارت آلمان همکاری می‌کند وقت بگیرید تا مدارک شما تایید و تصدیق شوند.

مرحله چهارم

در مرحله نهایی باید مدارم مورد نیازتان از جمله اصل مدارک و همچنین ترجمه رسمی مدارک همراه با مهر تایید شده را به مرکز پذیرش ویزامتریک ارائه کنید.

هزینه لگالایز مدارک چقدر است؟

در هنگام مراجعه به مرکز ویزامتریک باید با خودتان پول همراه داشته باشید (ترجیحاً دلار و یا یورو). طبق اطلاعاتی که در سایت ویزامتریک منتشر شده است، هزینه لگالایز مدارک به صورت زیر است:

هزینه خدمات ارائه شده در ویزامتریک (کپی برابر اصل کردن مدارک): ۱۱ یورو

هزینه تصدیق مدارک در ویزامتریک: ۸ یورو

کپی مدارک: برای هر صفحه ۳۰ سنت

تصدیق مدارک ترجمه شده در سفارت آلمان: ۳۰ یورو

تایید کپی همه مدارک در سفارت: ۲۵ یورو

 

کلام آخر

موضوع اصلی این مقاله در مورد تعریف کلی از لگالایز مدارک در سفارت آلمان بود و همچنین به طور کامل توضیح دادیم که لگال مدارک چیست. برای مهاجرت به آلمان باید همه اسناد و مدارک لازم را جمع‌آوری کنید و سپس به سفارت آلمان ارائه کنید. مدارک شما در سفارت آلمان تایید و تصدیق می‌شوند که به آن لگالایز گفته می‌شود. لگالایز مدارک نشان از معتبر بودن آنها است که در فرآیند مهاجرت از اهمیت زیادی برخوردار است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن