در خانه بمانیم، مشاوره و سفارش:  واتس‌اپ

مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارجی


 اپلای و زندگی در کشورهای خارجی تغییر و تحول عظیمی در زندگی افراد ایجاد می کند. برای قدم گذاشتم در این راه باید با آگاهی و شناخت کافی قدم برداشت، نکات مثبت و منفی ناشی از درس خواندن در کشور دیگر را ارزیابی کرد و پس از اطمینان کامل از تصمیمی که گرفتید برای رسیدن به هدف تان تلاش کنید.

از کسانی که تجربه اپلای و زندگی در کشور های خارجی دارند، پرس و جو کنید. از سبک زندگی، نحوه کسب درآمد، روابط اجتماعی مردم و بطور کلی مواردی که در زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت، سوال کنید. بسیاری بودند که به دلیلی تنهایی و دوری از خانواده و دوستان از راهی که رفته بودند، پشیمان بودند. و بسیاری هستند که با گرفتن پذیرش در خارج، قدم بزرگی در جهت پیشرفت خود برداشتند و دائما این راه را به بقیه پیشنهاد می کنند. از هر دو گروه از کسانی که پس از اتمام درس شان به ایران برگشتند یا تصمیم گرفتند که در کشور دیگری بمانند سوال کنید و دلایل  تصمیم شان را جویا شوید.

در نظر داشته باشید که راه پیشرفت بقیه لزوما برای شما راه مناسبی نیست. باید با خودتان رو راست باشید و صادقانه با خودتان فکر کنید. سعی کنید با آگاهی کامل و به دور از تعصب همه جوانب را بررسی کنید تا بهترین تصمیم را برای زندگیتان بگیرید.

 اپلای پرسه ی زمان بری است که نیازمند تلاش و همت افراد است. اگر در تصمیم و رسیدن به هدف تان محکم ثابت قدم باشید، به هدف تان می رسید. اپلای یک ماراتن جهانی است که باید صبر و حوصله داشته باشید و زود خسته نشوید.

 

اگر تصمیم به اپلای گرفتید، این مطلب را مطالعه کنید. در اینجا سعی کرده ایم تمامی مراحل گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارجی را توضیح دهیم.


·          GPA: سعی کنید معدل و نمرات بالایی داشته باشید. نمرات دروس تخصصی و دروس مرتبط با زمینه تحصیلی که انتخاب می کنید بسیار مهم هستند. به کمک برخی از سایت ها مانند WES  می توانید معدل خود را به تراز کشور مقصد تبدیل کنید.

·         مقاله: داشتن تحقیقات و مقالات مرتبط در رزومه شما بسیار تاثیر گذار هستند. اگر دانشجوی کارشناسی هستید داشتن مقاله ISI امتیاز مثبتی برای شما به حساب می آید ولی کسانی که مقاله ندارند نباید نا امید شوند چرا که استادها و دانشگاه از دانشجویان کارشناسی انتظار داشتن مقاله ISI ندارند. در عوض داشتن پروژه های درسی، ریسرچ، سابقه کاری مرتبط، همگی می توانند شانس پذیرش شما را بیشتر کند. اما دانشجویان کارشناسی ارشد باید رزومه خیلی قوی تری نسبت به دانشجویان کارشناسی داشته باشند. پایان نامه دانشجویان ارشد از مهم ترین ملاک های پذیرش این دانشجویان است.

·         آزمون زبان(تافل/آیلتس): به هنگام پر کردن فرم پذیرش دانشگاه ها، به نمره تافل یا آیلتس احتیاج دارید. تقریبا همه دانشگاه ها تفاوتی بین این دو آزمون قائل نیستند و هم نمره تافل و هم آیلتس را قبول می کنند. مگر اینکه دانشگاه هایی که انتخاب کردید جز استثنا ها باشد! با مراجعه به سایت دانشگاه می توانید مدارک لازم برای دریافت پذیرش را مطالعه کنید.

·         آزمون GRE/GMAT: از دیگر آزمون های مهم پروسه اپلای، آزمون GRE/GMAT هست. دانشجویان رشته مهندسی معمولا به آزمون GRE احتیاج دارند و دانشجویان مدیریت و بیزینس به آزمون GMAT. برخی از رشته ها علاوه بر آزمون  GRE general به آزمون GRE subject نیز احتیاج دارند. برای پذیرش از دانشگاه های خوب آمریکا به نمره خوبی از جی آر ای احتیاج دارید. نمره بالا در این آزمون می تواند تا حدی نمره پایین معدل را جبران کند.

·         TA: اگر هنوز دانشجو هستید، سعی کنید TA یا حل تمرین شوید. حل تمرین رزومه شما را تقویت می کند و شانس دریافت فاند TA را نیز بیشتر می کند.

·         رزومه: رزومه قوی از کارهایی که انجام داده اید تهیه کنید. در رزومه خود معدل، نمرات آزمون تافل و GRE، پروژه های درسی، سابقه کاری و مهارت های دیگر خود را بیاورید. حتما چندین نمونه از رزومه های موفق مربوط به رشته خود را بررسی کنید و از آنها الگو بگیرید.

·         ایمیل به اساتید: چندین ماه قبل از شروع فرآیند اپلای، استاد های خارجی که در زمینه مورد نظر شما فعالیت می کنند را شناسایی کنید. به آنها ایمیل بزنید و رزومه خود را برایشان بفرستید. سعی کنید خودتان را به خوبی معرفی کنید و تصویر مثبتی از خود برای استاد ایجاد کنید. به استاد نشان دهید که به زمینه کاریش علاقه مندید و توانایی لازم برای همکاری با ایشان را دارید.  البته ایمیل خود را مختصر و مفید بنویسید. چون استاد وقت خواندن نامه بلند را ندارد. به یاد داشته باشید استاد روزانه تعداد زیادی ایمیل دریافت می کند و ممکن است که ایمیل شما را نبیند بنابراین در صورتی که جوابی نگرفتید، پس از چند روز ایمیل خود را تکرار  کنید. با توجه به بازخورد استاد تصمیم بگیرید که برای آن دانشگاه اپلای کنید یا نه.

·         دریافت ریز نمرات: ریز نمرات  و مدرک تحصیلی خود را به زبان مورد نظر دانشگاه ترجمه کنید. برخی دانشگاه ها ریز نمرات رسمی می خواهند. در این صورت باید به دانشگاه خود مراجعه و درخواست کارنامه رسمی کنید. معمولا ریز نمرات رسمی از طرف دانشگاه با پست به دانشگاه مقصد فرستاده می شود. ولی ریز نمرات غیر رسمی در اختیار خودتان قرار می گیرد.

·         توصیه نامه: معمولا دانشگاه بین 2تا 3 توصیه نامه از اساتید یا کارفرما شما می خواهند.. سعی کنید توصیه نامه ها را  از اساتیدی بگیرید که چندین درس با آنها پاس کردید و شناخت خوبی از شما دارند. استاد پایان نامه مهم ترین فردی ست که برای شما توصیه نامه می نویسد.

·         انگیزه نامه: statement of purpose  یا motivation letter نامه ای است که در آن شما باید به طور کامل خود را معرفی کنید. این نامه توسط کمیته پذیرش بررسی می شود و نقش خیلی مهمی در پذیرش شما دارد.  در این نامه از روند پیوسته تحصیلی و کاری خود تعریف کنید. از نحوه علاقه مند شدن به این رشته، فعالیت هایی که کردید، برنامه هایی که برای آینده خود در این رشته در نظر دارید، بگویید. به یاد داشته باشید مهم ترین جایی که میتوانید کمیته را متقاعد کنید که شما مناسب دریافت پذیرش هستید، در این نامه است. سعی کنید به کمیته نشان دهید که کاملا اهداف برنامه آنها را دریافت کردید و شایسته ترین فرد برای تحصیل در آن برنامه هستید.

·         کمک  هزینه تحصیلی: کمک هزینه تحصیلی انواع مختلفی دارد. در قبال پولی که به دانشجو پرداخته می شود از او می خواهند که کاری انجام دهد. معمولا دانشجویان به عنوان حل تمرین یا کمک برای تحقیقات اساتید انتخاب می شوند. هرچقدر رزومه شما قوی تر باشد و وجوه مثبت و کوشایی از خود به استاد  خود و کمیته تصمیم گیری نشان دهید، شانس دریافت فاند شما بیشتر است. 

·         Application form: فرم درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر را پر کنید. در آخر هر فرم معمولا مبلغی را باید به عنوان  application fee پرداخت کنید که این مبلغ برای هر دانشگاه متفاوت است.

·         Deadline: به deadline ها توجه کنید. شما باید تا قبل از تاریخ اتمام مدارک مورد نیاز دانشگاه را فراهم کنید و  فرم را تکمیل کنید.