مهاجرت

هر آنچه باید درباره تحصیل در آمریکا بدانید

ایالات متحده‌ي آمریکا، با بیش از ۱ میلیون دانشجو و دانش‌آموز خارجی، پیشتاز پذیرش تحصیلی در جهان است. این در حالی است که در اواسط دهه ۱۹۵۰ این رقم بالغ بر ۳۵ هزار نفر شد. دانشجویان خارجی تقریباً ۵ درصد از کل دانشجویان تحصیلات تکمیلی در آمریکا را تشکیل می‌دهند. اما برای ادامه‌ی تحصیل در آمریکا به چه مدارکی نیاز دارید؟ اخذ پذیرش برای تحصیل در آمریکا چه مقدار هزینه دارد؟ آیا پذیرش تنها برای مقاطع بالاتر ممکن است یا می‌توانید در دبیرستان‌های آمریکا هم تحصیل کنید؟ اینها برخی از سئوالاتی است که در این مطلب قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

سیستم آموزش و پرورش در آمریکا

نخستین قدم برای جستجوی بهترین برنامه‌ی تحصیلی این است که درکی از سیستم آموزش و پروش آمریکا داشته باشید. 

تحصیلات غيردانشگاهی

تحصیلات مقدماتی در سیستم آموزش و پرورش آمریکا مجموعاً ۱۲ سال است که از ۶ سالگی آغاز می‌شود. این مدت زمان شامل مقاطع  پنج تا شش ساله‌ي دبستان (elementary school)، سه تا چهار ساله‌ي راهنمایی (middle school یا junior high school)، و سه تا چهار ساله‌ي دبیرستان (high school) است. تعداد سال‌ها و تقسیم‌بندی مدارس آمریکا ممکن است در ایالت‌های مختلف با هم تفاوت داشته باشد ولی در همه جای این کشور در پایان دوره دبیرستان مدرک دیپلم داده می‌شود.

تحصیلات دانشگاهی

ليسانس:

 • دانشگاه‌های آموزش عالی متعددی وجود دارد از جمله کالج یا دانشگاه‌هایی که دوره‌های دو و چهار ساله، فنی‌حرفه‌ای، بازرگانی، هنرستان، آنلاین و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌کنند. دانشگاه‌ها به اهداف متفاوتی تاسیس شده‌اند تا بتوانند نیروی تخصص‌یافته‌ی بهتری به جامعه تزریق کنند. تمام جوانب دانشگاه مورد دلخواه‌تان را بررسی کنید تا به دانشگاهی متناسب با هدف‌تان وارد شوید.
 • بیش از ۲۰۰۰ کالج و دانشگاه، دوره‌های چهار ساله برگزار می‌کنند و نهایتاً مدرک لیسانس ارائه می‌دهند. رايج‌ترين دوره‌ها شامل لیسانس علوم اجتماعی (BA) و لیسانس علوم پايه (BS) است. در لیسانس علوم اجتماعی دروسی حول علوم انسانی، علوم اجتماعی، یا هنرهای زیبا خوانده می‌شود درحالیکه برای اخذ لیسانس علوم پايه دروسی حول فیزیک، زیست و ریاضی گذرانده مي‌شود. اما براي شركت در دانشگاه‌هاي حقوق، پزشكي و مهندسي بايد دوره‌هايي را گذراند كه البته مي‌تواند همزمان با رشته‌ي اصلي دانشگاهي باشد.
 • متقاضیان رشته‌ی پزشکی قبل از ورود به دانشگاه باید دوره‌هایی را بگذرانند که در اين زمان به آنها دانشجویان دوره‌ی پیش‌پزشکی می‌گویند. در اين دوره، ساعت‌هايي صرف كارآموزي پزشكي، فعاليت‌هاي داوطلبانه و تحقيق مي‌شود. دانشجويان تجربه و علم لازم براي ورود به دوره‌ي تخصصي پزشكي را كسب مي‌كنند.
 • دوره‌های لیسانس دیگر از این قرارند:
 • لیسانس هنرهای زیبا B.F.A
 • لیسانس مددكاري اجتماعی B.S.W
 • لیسانس مهندسی B. Eng. 
 • لیسانس امور اجتماعی B.S.P.A 
 • لیسانس پرستاری B.S.N 
 • لیسانس فلسفهB.Phil. 
 • لیسانس معماری B.Arch. 
 • لیسناس طراحی B.Des. 

سال‌هاي دوره‌ي لیسناس به تفكيك

سال اول (Freshman Year)

 • دوره‌هاي مقدماتي با تنوع درسي بالا
 • دروس الزامي
 • بناگذاري پايه‌ي تحصيلي لازم براي افزايش دانش
 • دوره‌هاي مقدماتي براي رشته‌ي مورد نظر

سال دوم (Sophomore Year)

 • دروس الزامي و پيشرفته براي سطح بعدي
 • گذراندن دروس پيش‌نياز (در صورت انتخاب رشته)
 • دروس انتخابي رشته‌ي مورد نظر

سال سوم (Junior Year)

 • انتخاب رشته‌ي اصلي
 • مطالعات تخصصي
 • دروس پيشرفته

سال چهارم (Senior Year)

 • دروس نهايي و امتحانات

فوق ليسانس:

 •  در دوره‌ي فوق ليسانس مهارت‌هاي حل مشكل و تحليل از طريق آزمايشگاه‌ها و تحقيقات علمي به دانشجويان درس داده مي شود. همانند ليسانس، براي فوق ليسانس هم انواع رايج فوق لیسانس علوم اجتماعی (MA) و فوق لیسانس علوم پايه (MS) وجود دارد. اما براي اينكه فوق ليسانس علوم پايه شركت كنيد لزومي به اين نيست كه ليسانس علوم پايه داشته باشيد اما رشته‌ي شما بايد مرتبط باشد. عموماً مدت زمان اين دوره ۲-۱ سال است اما  دوره‌هايي مانند مهندسي كامپيوتر ۵-۳ سال و بسته به تخصص، پزشكي ۶ سال طول مي‌كشد. براي اتمام دوره فوق ليسانس علوم پايه بايد پايان‌نامه‌اي ارائه كرد. دانشگاه‌هاي دولتي كمتر از دانشگاه‌هاي خصوصي هزينه‌اي بر دانشجو متحمل مي‌كنند. كه اين هزينه چيزي بين ۲۰ تا۳۵ هزار دلار براي دانشگاه‌هاي دولتي است. هزينه‌هاي دانشگاه براي كساني كه در همان شهر زندگي مي‌كنند به مراتب پايين‌تر از كساني است كه از شهرهاي ديگر مي‌آيند. اما هزينه‌هاي دانشجوي فوق‌ليسانس را مي‌توان به سه دسته‌ي زير تقسيم كرد:
 1. فرم تقاضا: پروسه‌ي درخواست دانشگاه در مقطع فوق‌ليسانس پيچيده است. مبلغ دقيق آن متفاوت است اما در محدوده‌ي ۱۰۰-۵۰ دلار است. حواستان باشد اگر بخواهيد براي دانشگاه‌هاي زيادي درخواست بفرستيد بايد به ازاي هر درخواست اين هزينه را پرداخت كنيد.
 2. آزمون‌هاي ورودي: برخي از دانشجوها براي ورود به دانشگاه بايد نمرات آزمون GMAT يا GRE را وارد كنند. هزينه‌ي اين آزمون ۳۰۰-۲۰۰ دلار است اما تا ۵ سال اعتبار دارد و براي همه‌ي درخواست ها مي‌توان آن را درج كرد.
 3. ويزا: فرقي ميان دانشجوي بين‌المللي و شهروند آمريكايي در هزينه‌ي تحصيل نيست. اما دانشجوي بين‌المللي بايد هزينه‌اي بالغ بر ۲۰۰ دلار پرداخت كند. هزينه‌ي صدور ويزا و درخواست‌هاي مكرر را هم مي‌توان به اين ليست اضافه كرد.

دوره‌ي ليسانس در آمريكا شبيه به باقي دانشگاه‌ها ارزيابي مي‌شود؛ به اين صورت كه نمرات دروس و پايان‌نامه در كارنامه‌ي ارزشيابي محاسبه مي‌شود، اما وجه متمايزكننده‌ي آن از ديگر كشورهاي جهان، سيستم منعكس‌كننده‌ي عملكرد دانشجو يا GPA است. در اين سيستم ميانگين همه‌ي نمراتي كه دانشجو طي دوره كسب كرده را علاوه بر ساعاتي كه حضور داشته بررسي مي‌كنند. نمره‌ي GPA براي آن دسته از دانشجوياني كه بورسيه دريافت كرده‌اند از اهميت بالايي برخوردار است چون عملكرد او را در اين دوره نشان مي‌دهد. و در نهايت اين نمره‌ي GPA است كه به نمره‌ي كشور دانشجو تبديل مي‌شود.

دکتری:

 •  دكتري در آمريكا به لحاظ فرهنگي و شرايط تحصيلي متفاوت از انگلستان و اروپاست. در آمريكا دانشجويان در ارتباط مستقيم با اساتيد هستند، درحاليكه در انگلستان به‌سختي مي‌توان اساتيد را ديد، در اروپا دانشجو كار كمتري مي‌كند اما در آمريكا آنقدر درگير مطالعه، تحقيق و كار مي‌شود كه كمتر از هميشه مي‌تواند به زندگي بيرون از دانشگاه برسد.

در انگلستان و اروپا دانشجويان حوزه‌ي مطالعاتي و تز را قبل از ورود به دانشگاه مشخص مي‌كنند اما در آمريكا، يكي دو سالي را مي‌گذرانند و چون دوره طولاني‌تر است، فرصت بيشتري براي تصميم‌گيري و انتخاب عاقلانه وجود دارد.

هزينه‌ي تحصيل در مقطع دكتري ۲۸ تا ۴۰ هزار دلار به‌طور ساليانه است. دوره‌ي تحصيلي از پاييز آغاز مي‌شود و بهتر است درخواست بورسيه يا كمك‌تحصيلي خود را در اوايل دسامبر بدهند. دكتري در آمريكا معمولاً ۱۰-۸ سال طول مي‌كشد اما اگر  دانشجو به طور تمام‌وقت به تحصيل بپردازد و مدرك فوق‌ليسانس مربوط به رشته‌ي انتخابي در دكتري داشته باشد مي‌تواند ۵-۴ سال هم تمام كند.

تحصیلات مقدماتی در آمریکا

تحصیل در آمریکا می‌تواند تجربه‌ای غنی و هیجان‌انگیز باشد و به همین دلیل روز به روز به تعداد دانش‌آموزان خارجی این کشور افزوده می‌شود. از جمله مزایای تحصیل در آمریکا در مقاطع تحصیلات مقدماتی تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی است. 

از آنجایی که در سال‌های گذشته بسیاری از والدین فرزندان خود را با ویزای توریستی به آمریکا می‌فرستادند تا به‌شکل غیرقانونی در مدارس دولتی آمریکا رایگان تحصیل کنند، قوانین پذیرش دانش‌آموزان خارجی در این کشور سختگیرانه شده است. دانش‌آموزان خارجی با ویزای SEVP (برنامه توريست و دانشجوي تبادلي) جهت تحصیل در آمریکا تنها یک سال (۱۲ ماه) می‌توانند در دبیرستان‌‌های دولتی (از کلاس نهم تا دوازدهم) تحصیل کنند. این مدت زمان در مورد تمام مدارس دولتی که دانش‌آموز در طول ۱۲ ماه در آنها تحصیل‌کرده باشد اعمال می‌شود و با تغییر مدرسه این مدت زمان از نو محاسبه نمی‌شود. البته، تحصیل در مدارس خصوصی با ویزای F-1 یا M-1 در هر مقطعی ممکن است. 

مدارس دولتی آمریکا رایگان هستند و به‌طور کامل با بودجه مالیاتی (محلی، ایالتی، و کشوری) اداره می‌شوند، بنابراین، فردی که قصد دارد در مقاطع مقدماتی به تحصیل در آمریکا بپردازد باید هزینه یک سال تحصیل را به‌طور کامل و پیش از درخواست ویزای F-1 یا M-1 پرداخت کند. به‌طوری که سند پرداخت باید در هنگام درخواست ویزا به سفارتخانه مربوطه ارائه شود. 

در مورد کودکانی که والدینشان ویزای دانشجویی F-1 یا M-1 دارند هیچ محدودیتی برای استفاده از خدمات تحصیلات مقدماتی وجود ندارد. اگرچه، ممکن است در برخی ایالت‌ها قوانین تنها امکان تحصیل کودک را تا سن مشخصی مجاز شمرده باشند. 

هزینه تحصیل در آمریکا

تحصيلات غير دانشگاهي

دانش‌آموزان برای تحصیل در مدارس آمریکا دو گزینه دارند: مدارس دولتی که به‌صورت ایالتی اداره می‌شوند و مدارس خصوصی که مدیریت مستقل دارند. هزینه‌های این دو گزینه تفاوت زیادی با هم دارد، بنابراین دانش‌آموز و خانواده‌اش باید پیش از تصمیم‌گيري دقیقاً هزینه‌ها را بررسی کنند. بنا به اعلام وزارت امور خارجه‌ي آمریکا، هزینه‌ي یک سال تحصیل در دبیرستان‌‌های دولتی آمریکا مبلغی بین ۳ تا ۱۰ هزار دلار است و در دبيرستان‌هاي خصوصي به عنوان مثال هزینه‌ي سالیانه‌ی آکادمی شارلموت در ایالت ماساچوست برابر ۲۸،۵۰۰ دلار است.

این هزینه‌ها شامل شهریه‌ي‌ سالیانه، هزینه‌های اقامت، هزینه‌های غذا، بیمه‌ي اجباری، خدمات درمانی، خدمات مشاوره، هزینه‌ي‌ فعالیت‌های فوق‌برنامه (تئاتر، موسیقی، رقص و غیره)، هزینه‌ي خرید کتاب و لوازم‌التحریر، هزینه‌ي کلاس‌های ESL (انگلیسی برای زبان‌آموزان خارجی)، هزینه‌های حمل و نقل، و هزینه‌های اداری می‌باشد.

تحصيلات دانشگاهي

دولت آمریکا هیچ گونه گرنت آموزشی، وام یا کمک‌هزینه‌ی تحصیلی به دانش‌آموزان بین‌المللی ارائه نمی‌دهد. بنابراین باید به دنبال منابع مالی دیگری باشيد:

 • مقامات آموزشی کشور خودتان. برخی از کشورها در صورتیکه فرد مورد قبول طرح یا موسسه‌ای در خارج از کشور قرار گیرد، منابع مالی لازم را برای او فراهم می‌کنند.
 • اداره‌ي پذیرش بین‌المللی. مؤسسات آکادمیک فراوانی در ایالات متحده هستند که کمک مالی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. برای این کار با ادراه‌ی پذیرش بین‌المللی دانشگاه دلخواه‌تان تماس بگیرید تا ببینید شما مشمول شرايط‌شان مي‌شويد يا خير.
 • بورسیه و گرنت تحصیلی. سازمان‌های غیر انتفاعی، تجاری و خصوصی برای مطالعه و تحقیق، بورسیه و گرنت‌هایی ارائه می‌دهند. از این لینک می‌توانید بورسیه‌ی لازم برای تحصیل خود را پیدا کنید.

https://www.careeronestop.org/Toolkit/Training/find-scholarships.aspx

 • طرح‌های تبادلی دولتی. در صورتیکه صلاحیت دانشجو تایید شود، طرح‌های تبادلی در هر سطح آموزشی شامل کمک‌هزینه‌ی تحصیلی می‌شود.

درخواست پذیرش

تحصيلات غير دانشگاهي

برای درخواست پذیرش از دبیرستان‌‌های آمریکا باید مدارک و اسناد لازم را تهیه کنید. توجه داشته باشید که هر دبیرستانی ممکن است قوانین خاص خود را داشته و برای پذیرش شما به اطلاعاتی بیش از موارد استاندارد احتیاج داشته باشد. بنابراین، بهتر است بخش «الزامات و دستورالعمل‌ها»ی هر دبیرستان را به‌طور جداگانه مطالعه کنید. اسناد و مدارک استاندارد برای اخذ پذیرش به قرار زیر هستند:

 • صورت مالی که نشان دهد خانواده‌ي دانش‌آموز قادر به پرداخت شهریه‌های مصوب و هرگونه هزینه‌ي اضافی برای تحصیل فرزند خود هستند.
 • اطلاعات مربوط به اسکان دانش‌آموز
 • ویزای F-1 برای اقامت یک ساله یا ویزای M-1 برای اقامت چند ساله
 • نمرات امتحان ورودی
 • تقاضانامه‌ي آنلاین
 • نمرات آزمون TOEFL
 • توصیه‌نامه‌ی معلمان
 • کپی پاسپورت
 • کارت واکسیناسیون
 • ریز نمرات

‌برای تحصیل در آمریکا معمولاً به مدرک TOEFL نیاز دارید، در حالی که در بیشتر کشورهای انگلیسی‌زبانِ دیگر مدرک IELTS لازم است. امتیاز مورد نیاز برای ورود به دبیرستان‌‌های آمریکا بسته به ایالت یا مدرسه می‌تواند متفاوت باشد. البته اگر امتیازتان از حد نصاب پایین‌تر بود هم جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید از کلاس‌های ESL استفاده کنید.

در صورتی که دانش‌آموز تصمیم داشته باشد به ادامه‌ي تحصیل در آمریکا بپردازد، تكميل دوره‌ي ESL می‌تواند در این مسیر بسیار مفید باشد. همچنین، بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که آزمون‌ SAT (تست ارزیابی تحصیلی) یا ACT (تست کالج آمریکا) را بگذرانند که چند بار در طول سال تحصیلی برگزار می‌شود و موفقیت در آنها مستلزم دانش زبان انگلیسی مناسب است. 

تحصيلات دانشگاهي

 • انتخاب دقيق سطح تحصيلي

تحصیلات دانشگاهی شامل پنج سطح می‌باشد: کاردانی، لیسانس، فوق ليسانس، متوسطه‌ی پیشرفته و دکتری. در سیستم آموزشی ایالات متحده جایی برای فوق دکتری نیست، اگرچه طرح‌های تحقیقی پست‌دکتری ارائه می‌شود.

 • مرکز مشاوره‌ی آموزشی در کشورتان پیدا کنید. در این مراکز شرايط فرصت‌های تحصیلی و آموزشی در کشورهای خارجی به‌خوبی توضيح داده می‌شود.
 • کالج یا دانشگاه دلخواه خود را بر اساس مکان، نوع موسسه، طرح‌های تحقیقی، رشته و غیره در سایت

https://nces.ed.gov/collegenavigator  پیدا کنید.

 • برخي از مدارس دانشجوی تبادلی مي‌پذيرند. از اينجا مي‌توانيد اعتبار مدرسه را بررسي كنيد. 

https://studyinthestates.dhs.gov/school-search

 • تكميل فرم‌هاي مورد نياز

هر کالج و دانشگاه ایالات متحده شرایط پذیرش خاص خود را برای دانشجویان بین‌المللی دارد، برای مثال برخی از متقاضی آزمون می‌گیرند. این فرم را باید از اداره‌ی پذیرش هر موسسه دریافت کنید.

 • تعیین اعتبار مدرک خارجی. مؤسسات آموزش عالی و اداره‌ی صدور جواز در هر ایالت به ارزشیابی دوره‌ي  تحصیلی، مدرک و جوازهای تخصصی می‌پردازد.
 • آزمون‌های استاندارد شده. شرکت در آزمون بخشی از فرایند تقاضاست. در برخی از طرح‌ها، دانشجو باید بیش از یک آزمون استاندارد بدهد. قبل از اینکه فرم تقاضا را پر کنید در آزمون شرکت کنید تا بتوانید نمره‌ی خود را در فرم مربوطه ثبت کنید.
 • تافل. برای پذیرش در دانشگاه‌ها و کالج‌های زیادی به مدرک تافل نیاز دارید تا سطح زبان انگلیسی شما به تأیید برسد.

درخواست ویزا برای تحصیل در آمریکا

پس از دریافت نامه‌ی پذیرش از دانشگاه نوبت به درخواست ویزا می‌رسد. در بیشتر مواقع، برای اخذ ویزا علاوه بر مدارک باید یک مصاحبه را از سر بگذرانید. به گفته‌ خانم فروبرگ :«بسیار مهم است که در طول مصاحبه ویزا صادق و مودب باشید و با دادن اطلاعات بیش از اندازه افسر مربوطه را گیج نکنید. همچنین، لازم است نشان دهید که تعلق خاطر زیادی به کشور خود دارید، چرا که افسر می‌خواهد بداند آیا پس از پایان تحصیلات به کشور خودتان باز خواهید گشت یا نه.»

نکته‌ی بسیار مهم دیگر این است که هنگام مراجعه به سفارت برای مصاحبه باید مدارک شما کامل باشد، چرا که در غیراین‌صورت درخواست شما رد می‌شود و باید کل فرایند را از نو تکرار کنید. به‌خصوص برای دانش‌آموزان ایرانی که باید برای انجام مصاحبه به کشورهای همسایه مراجعه کنند این مسئله می‌تواند مشکلات بسیار زیادی ایجاد کند.

پیش از اینکه برای ویزای دانشجویی اقدام کنید، باید توسط مؤسسه‌ی آموزش عالی معتبری تأیید شوید. لیست این مؤسسات را در این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

https://studyinthestates.dhs.gov/school-search

 • ویزای دانشجویی. برای تحصیل در ایالات متحده باید ویزای F یا M داشته باشید. اولین قدم ارسال درخواست برای یکی از دانشگاه‌های معتبر ایالات متحده است. بعد از اینکه درخواست شما مورد قبول واقع شد، در SEVIS (سيستم اطلاعات تبادل توريست و دانشجو) ثبت نام می‌شوید، سپس بايد مبلغی رابرای ثبت نام SEVIS I-901 پرداخت کنید. SEVIS فرم ثبت نام ۲۰-۱ را برای شما ارسال می‌كند. بعد از آن می‌توانید به کنسولگری یا سفارت آمریکا مراجعه کنید تا ویزا بگیرید. اگر بخواهید با همسر یا فرزندان برای تحصیل اقدام کنید، آنها نیز باید به ثبت SEVIS برسند اما نیازی به پرداخت هزینه‌ی جداگانه برای آنها نیست.
 • برای مصاحبه‌ی ویزا آماده شوید.

برای رفتن آماده شوید. قبل از اینکه به ایالات متحده سفر کنید این موارد را در نظر بگیرید:

 • نحوه‌ی پرواز، اقامت، و بازگشت از ایالات متحده را بررسی کنید.
 • تعطیلات، آیین و رسوم آمریکایی‌ها را بیاموزید.
 • درباره‌ی شرایط کار ضمن تحصیل در آمریکا تحقیق کنید.
 • فرصت‌های آموزشی در ایالات متحده را با دقت بررسی کنید. گاهی فرصت‌های خوب کارآموزی برای دانشجویان برجسته وجود دارد.
 • شرایط رانندگی برای توریست‌ها و دانشجویان در آمریکا را مطالعه كنيد.
 • مهارت‌های نوشتن، خواندن، مکالمه و شنیداری زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.
 • برخی از دانشجويان ممکن است شامل مالیات شوند.

سوالات متداول :

آیا غیرآمریکایی‌ها می‌توانند در دبیرستان ‌های آمریکا تحصیل کنند؟

بله، دانش‌آموزان غیرآمریکایی می‌توانند به مدت ۱۲ ماه در دبیرستان های دولتی آمریکا تحصیل کنند. همچنین، دانش‌آموزان خارجی می‌توانند در هر مقطع و به هر مدتی که مایل باشند در مدارس خصوصی آمریکا به تحصیل بپردازند. 

آیا تحصیل در دبیرستان های آمریکا برای دانش‌آموزان خارجی هزینه دارد؟

بله. اگرچه تحصیل در مدارس دولتی آمریکا برای دانش‌آموزان آمریکایی رایگان است، دانش‌آموزان خارجی باید هزینه‌ کامل تحصیل یک ساله در این مدارس را بپردازند. این هزینه باید پیش از درخواست ویزا پرداخت شده باشد.

آیا برای تحصیل در دبیرستان‌ های آمریکا به مدرک زبان نیاز دارم؟

بله. معمولاً برای پذیرش باید مدرکی (ترجیحاً TOEFL) ارائه کنید که نشان دهد دانشی از زبان انگلیسی دارید. اما در صورتی که مهارت‌هایتان در این زبان چندان خوب نباشد هم جای نگرانی نیست، چون می‌توانید در طول سال تحصیلی در کلاس‌های ESL شرکت و زبانتان را تقویت کنید.

برای تحصیل در دبیرستان‌ های آمریکا به چه ویزایی نیاز خواهم داشت؟

برای تحصیل در مدارس دولتی (دوره یک ساله) باید ویزای SEVP داشته باشید. همچنین، می‌توانید با ویزای F-1 یا M-1 در مدارس خصوصی که از برنامه SEVP پشتیبانی می‌کنند تحصیل نمایید.

دانشگاه‌های زیادی در ایالات متحده‌ي آمریکا هست. چطور بدانم برای تحصيل کجا باید اقدام کنم؟

انتخاب‌هایتان را بررسی و اولویت‌بندی کنید. به مرکز مشاوره‌ي تحصیلی مراجعه کنید. سپس از اعتبار دانشگاه اطمینان حاصل کنید. https://educationusa.state.gov/understanding-us-accreditation

آیا محدودیت سنی برای تحصیل در آمریکا هست؟

اخذ مدرک دیپلم از ضروریات است. و حداقل سن ۱۷ سال می‌باشد.

تقویم تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا به چه صورت است؟

معمولاً سال تحصیلی از آگوست تا مه می‌باشد، در این میان تعطیلاتی نیز وجود دارد. اکثر دانشگاه‌ها سیستم‌های متفاوت دارند. دو ترم در سال (ترمیک)، چهار ترم در سال (ربعی) یا سه ترم در سال.

مدت زمان دوره‌ی MBA در ایالات متحده چقدر است؟

معمولاً تا دو سال طول می‌کشد.

آیا حین تحصیل هم می‌توان در آمریکا کار کرد؟

دانشجویان در سال اول به مدت ۲۰ ساعت در هفته می‌توانند در محیط دانشگاه کار کنند و از سال دوم به بعد می‌توانند در محیط‌های خارج از دانشگاه شغلی داشته باشند.

آموزش از راه دور چیست و آیا فرقی میان آن و آموزش آنلاین هست؟

وقتی دانشجو و استاد در دو محل متفاوت باشند آموزش از راه دور ممکن می‌شود. فرقی میان آموزش از راه دور و آموزش آنلاین وجود ندارد.

آیا می‌توان از دانشگاهی خارج از ایالات متحده به آنجا انتقال یافت؟

بله، اگرچه ممکن است برخی از نمره‌ها را قبول نكنند و نیاز به گذراندن دوباره‌ی دوره باشد.

چطور می‌توانم از اعتبار دانشگاهی در آمریکا مطمئن شوم؟

نام دانشگاه را در وبسایت https://ope.ed.gov/dapip/#/home جستجو کنید.

آیا دانشجویان می‌توانند خودشان واحدهای درسی را انتخاب کنند؟

برخی از دوره‌های آموزشی به شدت ساختارمند هستند اما برخی از دوره‌ها مثل دوره‌ی لیسانس آنقدر منعطف هستند که دانشجو می‌تواند همه‌ی برنامه‌ی آموزشی‌اش را خود تنظيم كند.

هزینه‌ی تحصیل در آمریکا چقدر است؟

صرف نظر از هزینه‌های زندگی که بستگی به شخص دارد، هزینه‌ی تحصیل تا ۶۰۰۰۰ دلار در سال ممکن است افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن