مهاجرت

GPA چیست و چرا این همه مهم است؟

اگر در حال تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد را در ایالات متحده آمریکا باشید، حتماً می‌دانید که GPA چیست. GPA توسط دانشگاه‌های آمریکا استفاده می‌شود و نشان می‌دهد که آیا دانشجوی خوبی هستید یا نه. در واقع، GPA (Grade Point Averagge)  معدل تحصیلی شما را در طول تحصیل نشان می‌دهد. با استفاده از مقیاس از ۱٫۰ تا ۴٫۰، GPA پیشرفت شما در طول تحصیل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این عدد برای ارزیابی این مورد استفاده می‌شود که آیا شما توانسته‌اید استانداردها و انتظارات دانشگاه یا برنامه تحصیلی‌تان را برآورده کنید و یا خیر. لازم به ذکر است که شما برای مهاجرت، نیاز دارید تا اسناد و مدارک خود را ترجمه کنید. دارالترجمه ساترا، خدمات ترجمۀ رسمی را با بهترین کیفیت و بدون نیاز به مراجعۀ حضوری، به شما ارائه می‌دهد.

GPA به معنای میانگین نمرات تحصیلی شما است که برای ارزیابی موفقیت شما در طول دوره تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. میانگین معدل عددی است که نشان می‌دهد در طول ترم و سال چه تحصیلی چه نمره‌ای کسب کرده‌اید. میانگین نمرات تحصیلی (GPA) در طول تحصیل ممکن است تغییر کند و ممکن است در طول تحصیل در دانشگاه این میانگین بالا شود.

 

نحوه محاسبه GPA

یک نمره باکیفیت در GPA عدد ۴ است. در واقع نمره GPA عددی بین ۰ تا ۴ است. بالاترین نمره‌ای که در هر آزمونی به دست می‌آورید (A، ۱۰، ۵، ۱۰۰% و غیره) برابر با بالاترین نمره در GPA هستند. برای مثال، در آمریکا نمره A بالاترین نمره‌ای است که می‌توانید در کلاس درس به‌دست آورید. بعد از طی کردن چند کلاس درسی، این نمرات جمع بسته می‌شوند و بر مجموع واحدهای تمام دروسی که گذرانده‌اید تقسیم می‌شود. نمره‌ای که به دست می‌آورید متوسط GPA است.

اجازه بدهید مثالی بزنیم تا نحوه محاسبه GPA را به‌طور کامل درک کنید. فرض کنید در یک ترم سه درس انتخاب کرده‌اید: زیست شناسی (دو واحد)، ریاضیات (۲ واحد) و زبان انگلیسی (۳ واحد). نمره شما در این دروس به صورت زیر است:

زیست شناسی: C (C برابر با نمره ۲ در GPA است)

ریاضیات: B (B برابر با نمره ۳ در GPA است)

انگلیسی: A (A برابر با نمره ۴ در GPA است)

اگر این نمرات را در تعداد واحدهای درسی ضرب کنیم، مشاهده می‌کنیم که بریا زیست شناسی نمره ۴، برای ریاضی نمره ۶ و برای انگلیسی نمره ۱۲ را به دست خواهید آورد. در کل، نمره شما ۲۲ است. برای محاسبه متوسط GPA، این عدد را تقسیم بر تعداد کل واحدهای درسی می‌کنیم (۷=۳+۲+۲). GPA شما برابر با ۳٫۱۴ است.

 چرا GPA این همه مهم است؟

در طول تحصیل در دانشگاه، متوسط GPA شما در واقع شاخصی است که نشان می‌دهد آیا شما دانشجوی خوبی هستید یا نه. با اینکه می‌دانید که در دوره‌های درسی خود موفق شده‌اید یا نه، معدل متوسط مشا نمای کلی از نمرات و موفقیت شما را نشان می‌دهد.

در طول مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، از شما خواسته می‌شوید تا متوسط GPA خودتان را در موقعیت‌های خاص ارائه کنید. در اینجا چند مثال می‌زنیم تا بهتر متوجه شوید:

  • تقاضا برای بورسیه تحصیلی
  • پیوستن به یک سازمان
  • در هنگام انجام برنامه‌های فوق برنامه
  • تقاضا برای تحصیل در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و یا دکتری)

در واقع، میانگین معدل شما کلیدی برای باز کردن سایر موارد هیجان‌انگیزی است که در طول تحصیل ممکن است از آنها استفاده کنید. وقتی سازمانی بخواهد بداند که شما چه نوع دانشجویی هستید، به GPA شما تاکید می‌کنند.

سازما‌ن‌ها، کمیته‌های بورسیه تحصیلی و دانشگاه‌ها به دنبال جذب دانشجویان سخت‌کوش با نمره GPA بالا هستند.

چگونه یک GPA بالا را حفظ کنیم؟

حفظ یک GPA عالی همیشه راحت نیست و اگر در شروع برنامه تحصیلی خودتان با یک GPA پایین شروع کنید، بعداً بالا بردن GPA سخت‌تر می‌شود (مخصوصاً ریاضیات).

اما اگر در ابتدا سخت‌کوش باشید و در سال سوم نمره کمتری به دست آورید، معدل شما چندان آسیب نخواهد دید. میانگین معدل شما در طول سال متغیر خواهد بود و تغییر خواهد کرد، اما این نکته را باید بدانید که GPA شما در هر ترم نشان می‌دهد که در دروس‌تان چقدر پیشرفت کرده‌اید.

GPA خوب در دانشگاه‌ها چقدر است؟

در بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها، میانگین معدل شما واجد شرایط بودن شما را برای برنامه‌های کمک مالی، بورسیه‌های تحصیلی و سایر حمایت‌ها نشان می‌دهد. اگر حداقل نمره معدل شما (GPA) پایین باشد (معمولاً نمره پایین ۲ است، اما از یک موسسه به موسسه دیگر متفاوت است)، ممکن است حمایت مالی را از دست بدهید.

همچنین GPA به‌عنوان یکی از شرایط ثبت‌نام در یک انجمن خاص یا مشارکت در فعالیت‌های فوق برنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با داشتن نمره GPA پایین، فرصت‌های بسیاری را برای فعالیت در آنها از دست خواهید داد.

همچنین اگر می‌خواهید تحصیلات‌تان را ادامه دهید و برای مقاطع بالاتر تقاضا دهید، در آن زمان GPA شما مهم خواهد بود. البته GPA خوب به دانشگاه و نوع برنامه‌ای که برای آن تقاضا می‌کنید بستگی دارد.

کلام آخر

GPA مهم است، اما همه چیز نیست. شاید بی‌انصافی باشد که در طول دوران تحصیل در دانشگاه فقط با یک عدد پیشرفت یک دانشجو مورد ارزیابی قرار گیرد و موفقیت‌هایی که فرد در طول تحصیل به دست می‌آورد مهم نباشد. بسیاری از دانشجویان احساس می‌کنند با وجود آنکه نمرات آنها در حد عالی نیست، اما همچنان سخت کوش و در حال پیشرفت هستند. کافرماها و دانشگاه‌ها هم این حقیقت را می‌دانند. بنابراین، در هنگام درخواست برای یک دانشگاه و یا جستجو برای یک شغل، تنها ارسال متوسط GPA لازم نیست. بلکه رزومه، نمونه کار و نمره آزمون‌تان هم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن