مهاجرت به آلمان

بلوکارت آلمان چیست؟ مراحل دریافت بلوکارت

بلوکارت آلمان چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مزیت‌های داشتن بلوکارت چیست؟ بلوکارت آلمان یا کارت آبی آلمان حداقل درآمد سالانه را برای زندگی در آلمان فراهم می‌کند. از طریق بلوکارت آلمان می‌توانید برای دریافت اقامت دائم نیز اقدام کنید. برنامه بلوکارت برای جذب کشورهای اتباع کشورهای ثالث در مشاغلی است که احتمال کمبود پرسنل در آن مشاغل وجود دارد و یا در آینده نزدیک وجود خواهد داشت. همچنین بلوکارت نوعی کسب اجازه دانشجویان برای تحصیل در آلمان است. لازم به ذکر است که شما برای مهاجرت به آلمان، نیاز دارید تا اسناد و مدارک خود را ترجمه کنید. دارالترجمه آلمانی ساترا، خدمات ترجمۀ رسمی را با بهترین کیفیت و بدون نیاز به مراجعۀ حضوری، به شما ارائه می‌دهد.

بلوکارت آلمان چیست؟

در پاسخ به این سوال که بلوکارت آلمان چیست؟ باید بگوییم که بلوکارت آلمان نوعی مجوز اقامت برای کار در آلمان است که برای کشورهای غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شود. بلوکارت برای افرادی صادر می‌شود که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و دارای مهارت‌هایی هستند که می‌توانند در آلمان مشغول کار شوند.

 مزیت‌های بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان مزیت‌های زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه به برخی از مزیت‌های بلوکارت آلمان اشاره می‌کنیم:

 • سفر رایگان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • دارای شرایط کاری و شهروندی مشابه شهروندان آلمانی خواهید بود.
 • می‌توانید خانواده‌تان را هم با خود به همراه داشته باشید
 • دارای حقوق اقامت دائمی خواهید بود
 • به همه برنامه‌های اجتماعی همانند حقوق شهروندی از جمله تحصیل، مراقبت از سلامت و سفر دسترسی خواهید داشت.

 

چه کسانی می‌توانند بلوکارت آلمان را تقاضا کنند؟

افرادی که بتوانند معیارهای زیر را برآورده کنند می‌توانند متقاضی دریافت بلوکارت آلمان باشند.

 1. دارای مدرک معتبر و علمی باشید

برای دریافت بلوکارت آلمان باید دارای مدرک معتبر تحصیلاتی از یکی از دانشگاه‌های آلمان باشید. مشاغل خاصی مانند سلامت، حقوق، آموزش و مهندسی جزو مشاغلی هستند که دارای مقررات مخصوص به خود هستند. بنابراین در ارائه مدرک‌تان باید این قوانین را هم در نظر بگیرید.

 

 1. پیشنهاد شغلی مناسبی دارید

برای اینکه متقاضی دریافت بلوکارت آلمان باشید باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای آلمانی داشته باشید. وقتی برای بلوکارت تقاضا می‌کنید، باید یک قرارداد کاری ارسال کنید که موقعیت و حقوق شما را نشان دهد.

در پاسخ به این سوال که بلوکارت آلمان چیست، این نکته را باید به یاد داشته باشید که برای دریافت بلوکارت آلمان نمی‌توانید دارای شغل آزاد باشید. بنابراین حتماً باید برای یک کارفرما کار کنید تا واجد شرایط دریافت بلوکارت آلمان باشید.

 1. حقوق‌تان باید حداقل یک و نیم برابر حقوق متوسط کشوری باشد

حقوقی که دریافت می‌کنید باید حداقل یک و نیم برابر حقوق متوسط کشوری باشد. اگر متقاضی شغلی هستید که کمبود نیروی کار در آن شغل وجود دارد (علوم، پزشکی، مهندسی، IT، معماری و غیره)،  اگر حقوق‌تان کمتر از حد متوسط بود ممکن است واجد شرایط دریافت بلوکارت آلمان باشید. برای دریافت بلوکارت آلمان با درآمد پایین، نیاز به یک تاییدیه از سوی آژانس فدرال اشتغال دارید.

 

مشاغل مورد اشتغال برای بلوکارت آلمان

برخی از مشاغلی که جزو مشاغل پرتقاضا در آلمان محسوب می‌شوند عبارتند از:

 • معماران و طراحان داخلی
 • مهندسان
 • متخصصان فناوری اطلاعات و مخابرات
 • ریاضیات
 • متخصصین بهداشت و سلامت
 • دانشمندان
 • مهندسان علمی
 • متخصصان برنامه‌ریزی شهری و ترافیک

 

فرآیند تقاضای بلوکارت آلمان  

در ادامه پاسخ به این سوال که بلوکارت آلمان چیست، نوبت به توضیح در مورد فرآیند تقاضای بلوکارت آلمان می‌رسد. شما می‌توانید بلوکارت آلمان را از دفتر امور خارجی در آلمان تقاضا کنید. بنابراین، بعد از اینکه شغل مناسبی در آلمان پیدا کردید، باید به سفارت آلمان در ایران یا کشور خودتان مراجعه کنید تا ویزای ورودی آلمان را دریافت کنید. در ادامه مرحله به مرحله دریافت بلوکارت آلمان را توضیح می‌دهیم:

تعیین وقت ویزا

برای تعیین وقت ویزا باید با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خودتان تماس بگیرید.

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

سفارت آلمان فهرستی از اسناد و مدارک مورد نیاز برای تقاضای ویزای کار آلمان به شما ارائه خواهد کرد. برخی از این مدارک شامل قرارداد کاری، مدارک تحصیلی، بیمه سلامت در سفر و غیره می‌باشد.

ارسال تقاضای ویزا

در روز قرار ملاقات باید مدارک ویزا را ارسال کنید و همچنین هزینه خواسته شده را پرداخت کنید. ممکن است از شما خواسته شود تا در مصاحبه شرکت کنید.

منتظر تصمیم سفارت باشید

مدت زمان تصمیم‌گیری در مورد تقاضای ویزای شما ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد که باید منتظر بمانید.

سفر به آلمان

اگر تقاضای ویزایتان با موفقیت انجام گرفت، ویزا را دریافت خواهید کرد و از این طریق می‌توانید وارد آلمان شوید. همچنین باید اقامت خودتان را ثبت کنید، بیمه سلامت آلمان را دریافت کنید و یک حساب بانکی در آلمان افتتاح کنید.

دریافت بلوکارت آلمان

زمانی که وارد آلمان شدید، می‌توانید تقاضا برای بلوکارت آلمان را به اداره اتباع خارجی آلمان ارسال کنید.

تقاضا برای بلوکارت در صورتی که از قبل در آلمان ساکن هستید

اگر از قبل ساکن آلمان هستید و واجد شرایط دریافت بلوکارت آلمان هستید، می‌توانید به اداره اتباع خارجی آلمان مراجعه کنید. درخواست بلوکارت آلمان باید حداقل ۶ هفته قبل از انقضای مجوز اقامت‌ فعلی‌تان در آلمان باشد.

مدارک مورد نیاز

در توضیح بلوکارت آلمان چیست گفتیم که باید مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. این مدارک عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • تصویر بیومتریکی ۳۵ در ۴۵
 • قرارداد کاری
 • فرم تقاضا برای مجوز اقامت
 • ثبت اقامت‌تان در آلمان. زمانی که وارد آلمان می‌شوید، باید آدرس‌تان را در دو هفته اول ثبت کنید. ثبت آدرس به معنای اثبات سکونت شما در آلمان است.
 • مدرک دانشگاهی
 • اثبات بیمه سلامت
 • مجوز فعالیت شغلی. مشاغلی که نیاز به گواهینانه شغلی دارند مانند پزشکی و یا حقوق.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال شما پاسخ دهیم که بلوکارت آلمان چیست و مراحل دریافت آن را توضیح دادیم. اگر دارای مدرک دانشگاهی باشید و بخواهید در آلمان مشغول کار شوید می‌توانید از مزیت‌های بلوکارت آلمان استفاده کنید. با استفاده از بلوکارت آلمان می‌توانید به روش سریع‌تری اقامت آلمان را دریافت کنید که همین امر یکی از مزیت‌های مهم بلوکارت آلمان محسوب می‌شود.  

 

 

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن