مهاجرت به آلمان

آوسبیلدونگ چیست؟ هر آنچه که باید بدانید

آوسبیلدونگ آلمان یک سیستم منحصربه‌فردی است که به دانشجویان غیر اروپایی این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند در شرکت‌های آلمانی به‌عنوان کارآموز کار کنند و آموزش ببینند. برنامه‌های آوسبیلدونگ در آلمان از قرون وسطی توسعه یافته‌اند. بنابراین، مردم آلمان با این سیستم به خوبی آشنا هستند و بسیاری از آنها از طریق این سیستم وارد بازار کار آلمان می‌شوند. هر ساله بیش از پانصد هزار قرارداد جدید کارآموزی (آوسبیلدونگ) توسط شرکت‌های مختلف در آلمان منعقد می‌شود. لازم به ذکر است که شما برای مهاجرت، نیاز دارید تا اسناد و مدارک خود را به ایتالیایی ترجمه کنید. دارالترجمه آلمانی ساترا، خدمات ترجمۀ رسمی را با بهترین کیفیت و بدون نیاز به مراجعۀ حضوری، به شما ارائه می‌دهد.

آوسبیلدونگ در آلمان برای مهاجران و افراد خارجی به‌عنوان یک برنامه آموزش فنی و حرفه‌ای در آلمان محسوب می‌شود و در زبان انگلیسی به معنای دوره کارآموزی شناخته می‌شود.

وقتی در یک شرکت آلمانی به‌عنوان یک کارآموز پذیرفته می‌شوید، آموزش کارآموزی شما به دو قسمت تقسیم می‌شود:

بخش اول، شما یک کارفرما یا شرکت آلمانی با شما تماس می‌گیرد تا به‌عنوان کارآموز در محل کار حاضر شوید.

بخش دوم، در کلاس‌های آموزشی شرکت خواهید کرد و به آموزشگاه فنی حرفه‌ای که در زبان آلمانی به آن Berufsschule گفته می‌شود وابسته خواهید بود.

بنابراین باید در هر دو مکان حضور داشته باشید و زمان خود را بر اساس دوره کارآموزی تقسیم کنید. برای مثال، فرض کنید که در یک هتل، آوسبیلدونگ هستید. در این مورد باید سه بار در هفته در وقت تعیین شده در هتل حضور داشته باشید تا تجربه عملی کار در هتل را به دست آورید و بقیه روزهای هفته را در موسسه آموزشی سپری کنید.

دپارتمان‌های تعیین شده برای شما می‌توانند تغییر کنند، زیرا از شما خواسته می‌شود در یک ماه در بخش خانه‌داری، یک ماه در سرویس اتاق و یک ماه در دفتر هتل مشغول به کار شوید تا تجربه کافی در شغل مدیریت هتل را به دست آورید.

برای دو روز باقیمانده از هفته خود در موسسه آموزش فنی حرفه‌ای شرکت خواهید کرد و دروس مربوط به کار خود را مطالعه خواهید کرد. موسسه آموزش فنی و حرفه‌ای شما از شما امتحان میان ترم و پایان ترم خواهد گرفت.

نمره نهایی آوسلبیلدونگ شما شامل مجموع نمراتی است که از شرکت و موسسه آموزش فنی و حرفه‌ای به‌دست آورده‌اید. شرکت بر اساس کاری که انجام می‌دهید به شما نمره می‌دهد و موسسه آموزشی نیز بر اساس آزمونی که از شما می‌گیرد نمره می‌دهد.

مدت زمان برنامه آوسبیلدونگ در آلمان

معمولاً طول دوره برنامه آوسبیلدونگ سه سال است، اما اگر نمرات معقولی در عملکردتان به‌دست آورید، می‌توانید در مدت کوتاه‌تری این دوره را به اتمام برسانید. معمولاً طول دوره آوسبیلدونگ به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای مثال در کدام شرکت کار می‌کنید، مسئولیت کدام بخش با شما است و در کدام موسسه آموزش فنی و حرفه‌ای مشغول تحصیل هستید.

شرایط زبانی برای آوسبیلدونگ در آلمان

زبان مورد استفاده در موسسه آموزش فنی و حرفه‌ای، آلمانی است. همه امتحانات به زبان آلمانی برگزار می‌شوند. همچنین، شرکتی که در آن مشغول به فعالیت خواهید شد در آلمان مستقر است، بنابراین تسلط به زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. البته در بسیاری از مواقع، افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند در این آموزش شرکت کنند. اما به‌طور معمول، برقراری ارتباط در محل کار به زبان آلمانی است.

مهم‌ترین پیش‌نیازی که شرکت‌ها برای استخدام کارآموزان از کشورهای مختلف به آن توجه می‌کنند، دانش زبان آلمانی و مهارت‌های برقراری ارتباط در سطح مورد نیاز است.

بیش از ۹۰ درصد شرکت‌ها در آلمان اعلام کرده‌اند که مهارت‌های زبانی برای کامل کردن دوره آموزشی ضروری می‌باشد. بنابراین باید مهارت زبان آلمانی‌تان را بهتر کنید تا بتوانید برای شرکت در این دوره پذیرفته شوید. سطح B2 آلمانی برای این برنامه کافی است. حتی در بسیاری از مواقع، سطح زبان B1 آلمانی نیز پذیرفته می‌شود.

تحصیلات مورد نیاز برای آوسبیلدونگ آلمان

اگر شهروند غیر اروپایی باشید و از کشورهایی مانند ایران و یا هند بخواهید در این برنامه شرکت کنید، حداقل باید دارای مدرک دیپلم متوسطه باشید. افرادی که دارای مدرک تحصیلی بالاتر هستند نیز می‌توانند برای شرکت در برنامه آوسبیلدونگ تقاضای خود را ارسال کنند. اکثر شرکت‌ها شرط سنی را حداقل ۱۷ و حداکثر ۳۰ سال در نظر گرفته‌اند. اداره مهاجرت و یا دولت آلمان هیچ گونه شرط سنی را برای این برنامه اتخاذ نکرده است و شرط سنی به شرکتی که شما را استخدام می‌کند بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای تقاضای آوسبیلدونگ در آلمان

برای تقاضای آوسبیلدونگ آلمان به مدارک زیر نیاز دارید:

رزومه

رزومه شما باید مختصر باشد و شامل اطلاعات دقیق در مورد تحصیلات‌، تجربه کاری و موارد دیگر باشد.

انگیزه‌نامه

با استفاده از انگیزه‌نامه فرصت مناسبی خواهید داشت تا ثابت کنید که گزینه مناسبی برای آوسبیلدونگ هستید.

تجربه کاری تایید شده

اگر در زمینه مربوط به شغل انتخابی‌تان کار کرده باشید، بر نامزدی شما برای شغلی که تقاضای خود را ارسال کرده‌اید تاثیر می‌گذارد.

مدارک تحصیلی

برخی از شرکت‌ها از شما می‌خواهند تا ترجمه رسمی مدارک تحصیلی‌تان به همراه مدارکی که در بالا اشاره کردیم را ارائه کنید.

کلام آخر

در آلمان، آوسبیلدونگ به برنامه آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره دارد که برای آماده کردن افراد در موقعیت‌های شغلی مختلف طراحی شده است. برنامه‌های آوسبلیدونگ نقش مهمی را در آموزش و توسعه نیروی یک کشور بازی می‌کنند. دانشجویان غیر آلمانی نیز می‌توانند در این برنامه شرکت کنند. یکی از شرط‌های مهم برای شرکت در این برنامه، تسلط به زبان آلمانی است. مدت زمان شرکت در این برنامه سه سال است که با کمی تلاش می‌توانید در مدت دو و نیم سال این دوره را به اتمام برسانید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن